Existence kulturní a historické památky je doložena rokem 1357. Původně gotický kostel byl do současné renesanční podoby přestavěn v roce 1584 a v polovině 18. století bylo vybudováno barokní průčelí a brána na hřbitov. V osmdesátých letech minulého století byla provedena jeho celková rekonstrukce. V letech 2009 - 2011 byla provedena kompletní oprava věže včetně výměny trámoví a střešní krytiny. Z vnitřního vybavení kostela stojí za zmínku cínová křtitelnice z roku 1552 a oltářní obraz Křest v Jordáně od Josefa Hellicha z roku 1844. Ve zdech kostela jsou zazděny náhrobníky z let 1700 - 1824. Na bráně bývalé hřbitovní zdi je umístěna socha Bolestné Matky Páně.
Věžní hodiny kostela
Hodinový stroj věžních hodin byl vyroben firmou HAINZ v roce 1917. Jedná se to tzv. čtvrťový stroj upravený vloženým kolem na tzv. osmidenní. Tyto stroje potřebovaly větší hmotnost závaží. Celé soukolí včetně ložisek bylo proto abnormálně namáháno. To byl jeden z hlavních důvodů, proč se přestaly od roku 1921 vyrábět.
Rekonstrukce věžních hodin
Před rekonstrukcí v roce 2001 byl hodinový stroj silně poškozen. Měl zlomené kyvadlo, zdeformované hřídele nátahových bubnů, rozbitý kontrolní číselník a poškozená ložiska. Stroj i rozvody byly vlivem dlouhé nečinnosti napadeny korozí. Venkovní číselníky a tepané ručičky chyběly. Ručičkové stroje byly neúplné. Cimbály zůstaly původní.
V rámci rekonstrukce byl stroj vybaven tzv. minutovým vypouštěcím, elektrickým nátahem a řídící elektronikou, která umožňuje automatický přechod na zimní - letní čas a má paměť pro případ výpadku elektrického proudu. Rekonstrukci provedla firma HAINZ s.r.o Praha. Záruční doba na hodinový stroj je 24 měsíců a na elektroniku 12 měsíců. Spuštění stroje po opravě bylo provedeno 19. 11. 2001.
Až se vám tedy naskytne pohled na holohlavský kostel, pozvedněte hlavu a podívejte také na věžní holohlavské hodiny.